Міжнародна наукова конференція “Єврейство Східної Європи: історія, культура, традиції”. Звіт
Понад 70 дослідників з України та з-за кордону об’єднала Міжнародна наукова конференція “Єврейство Східної Європи: історія, культура, традиції”.
Упродовж трьох днів — з 21 по 23 квітня — у Кам’янці-Подільському на Хмельниччині тривала Міжнародна наукова конференція “Єврейство Східної Європи: історія, культура, традиції”. Переглянути відкриття конференції можна тут.
Її метою було передусім об’єднати фахівців з різних напрямків вивчення східноєвропейського єврейства й побудувати спільноту, пов’язану цією темою. У програмі заходу було 70 доповідей дослідників з України, Польщі, Угорщини, США, Ізраїлю та Німеччини. Географія українських учасників охоплювала майже всю країну – від Ужгорода до Харкова і Чернігова, від Одеси до Житомира. Міська рада Кам’янця, місцеві наукові інституції та журналісти також не оминули захід.
Переглянути пленарну лекцію Таїсії Сидорчук, керівниці Науково-дослідного центру орієнталістики імені Омеляна Пріцака НаУКМА, на тему «Єврейські архівні колекції у фондах архівних, бібліотечних та музейних установ України: проблеми пошуку і дослідження» можна за посиланням.
Друга частина пленарного засідання за участю Євгенія Левінзона, наукового співробітника Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника та незалежної дослідниці Ганни Ківільші на тему “Юдейські молитовні будинки на мапі Кам’янця-Подільського: до проблеми локалізації” доступна за посиланням.
Першого дня конференції паралельно тривала робота трьох секцій “Локальний вимір єврейської історії”, “Євреї Східної Європи у міжвоєнний період” та “Євреї в наративах Східної та Центральної Європи”. Учасники виступали з доповідями та презентували результати своїх напрацювань.
Другий день заходу також продовжився паралельною роботою секцій “Єврейська спадщина в музейних та книжкових колекціях”, “Єврейство на українських землях у XVІІІ — на початку XX ст.” та англомовною онлайн-панеллю Beyond Hasidism as a Men’s Club: Women as Leaders and Followers in Chabad Literature and History, на якій виступали дослідники з Польщі та США.
Незвичною для академічних заходів родзинкою другого дня конференції став круглий стіл під назвою: “Папір і камінь: збереження, диджиталізація, реставрація”.
Під час нього реставратори Державного архіву Хмельницької області наочно показали, як виконують ремонтно-реставраційні роботи з документами та презентували унікальні експонати архіву.
Юрій Преподобний, співзасновник компанії Skeiron, яка займається диджиталізацією історичних архітектурних об’єктів, розповів про сучасні технології цифровізації та сканування.
Оксана Чала, співробітниця Музею історії польських євреїв POLIN, долучилась онлайн до круглого столу та розповіла про освітню роботу та новітні ініціативи установи.
На завершення цієї частини конференції дослідниця книжкових колекцій Надія Уфімцева та науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Євгеній Левінзон провели екскурсію виставкою “Скарби юдаїки Кам’янець-Подільського музею”, де презентували вперше виставлену на огляд колекцію артефактів єврейської історії Кам’янця та околиць.
Третій день конференції відбувався поза межами міста, у селищах Смотрич і Жванець, де збереглись залишки колишніх єврейських штетлів. Екскурсії цими місцями для учасників конференції провели дослідниця Ганна Ківільша та Євгеній Левінзон.
До Другої світової війни євреї становили значну частину населення цих місць, водночас внаслідок Голокосту місцеві громади були повністю знищені.
Найбільший інтерес для дослідників єврейської історії сьогодні становлять дивом збережені старі кладовища з надгробками (мацевами) 18 та 19 століть, тому саме знайомству з ними учасники конференції присвятили більшість часу.
Організатори конференції про захід
Ольга Мавріна, вчений секретар Інституту сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України, відзначає, що інтерес до юдаїки в Україні помітно зростає.
“Наш тривалий досвід роботи з Міжнародною міждисциплінарною сертифікатною програмою з юдаїки показав, що зацікавленість у Jewish Studies в Україні зростає. З’являються нові дослідники, а також повертаються до своїх напрацювань ті, хто вже тривалий час займається дослідженням єврейської історії, культури, традицій. Ми побачили, що з кожною конференцією з’являється все більше молодих людей, зацікавлених єврейським спадком в Україні”.
Олена Заславська, адміністративна директорка Міжнародної міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки, каже, що мета заходу це передовсім обмін досвідом між фахівцями та формування спільноти фахівців з теми.
“Одне з завдань, поставлених перед Сертифікатною програмою з юдаїки, що працює під егідою Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України, – це побудова фахової спільноти, яка займається Jewish Studies в Україні. Ця конференція – потужний крок для досягнення цієї мети. До заходу приєднались дослідники не тільки майже з усієї України, а й фахівці з Польщі, відомий на всю Угорщину пан Tamás Stark, і вже багато років ізраїльтянин, знавець караїмської історії Артем Федорчук. Своє привітання конференції надіслав професор історії Єврейської теологічної семінарії Америки (Нью-Йорк) Давід Фішман. За довгий час (за останні 15-20 років) захід такого масштабу проводився вперше. Лише за ці роки з’явилось багато молодих дослідників єврейської спадщини. Першочергово саме для них треба проводити заходи, де можна вільно поспілкуватись з тими, хто давно працює в цій царині, послухати їхні думки, можливо, й критику, і звісно, обмінятись досвідом. Коли ми почали розвивати цю ідею, ми навіть не уявляли, скільки фахівців в Україні займаються дослідженнями єврейської цивілізації”, — каже Олена Заславська.
Адміністративна директорка Програми також зазначила, що набір на новий курс навчання, яке стартує у вересні, вже розпочато.
Катерина Малахова, академічна директорка Міжнародної міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки, каже, що конференція показала, чим займались українські дослідники в галузі юдаїки протягом останніх 15 років.
“Окремої всеукраїнської конференції з юдаїки такого масштабу, на моїй пам’яті, не було років п’ятнадцять, а може й більше.
В Україні немає окремо визнаної МОН спеціальності “юдаїка”. Не можна отримати університетський диплом, де буде написано “юдаїка”. Немає державної підтримки для цього окремого напряму. Це, звичайно, накладає свої обмеження на розвиток юдаїки як дисципліни в нашій країні. Але, виявляється, що є головне. Є 2000 років перебування євреїв на території України. Є папір і камінь, у яких відклалася ця історія. І є щирий інтерес — як з боку незалежних дослідників і наукових спільнот, так і, як з’ясувалося, з боку багатьох організацій — до цього напряму досліджень. І це призводить до неймовірних результатів.
Коли ми планували цю конференцію, думали: “Подадуть дослідники звідти, подадуть дослідники звідси. Ми знаємо про такий науковий осередок, про інший осередок”. Але раптом, коли конференція була оголошена — понад 110 заявок! Вся Україна: географія — від Сум до Ужгорода, від Одеси до Житомира.
Судячи із заявок, можна констатувати: юдаїка в Україні потужно розвивалася протягом останніх 15 років. Рівень заявок — дуже високий”, — зауважує Катерина Малахова.
Євгеній Левінзон, науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, також додає, що метою міжнародної конференції було створити якісний майданчик для спілкування й обміну думками в середовищі фахівців з юдаїки.
“Конференція дала змогу дослідникам з усієї України та з-за кордону поділитись результатами останніх наукових пошуків, підбити підсумки власних проєктів тощо. Подібні заходи активізують співпрацю між науковцями, інституціями, сприяють збереженню та популяризації єврейської спадщини українських земель”, — каже Євгеній Левінзон.
Організатори Міжнародної наукової конференції “Єврейство Східної Європи: історія, культура, традиції”
Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України — науково-дослідний інститут Національної академії наук України, провідна українська наукова установа в царині сходознавства.
Міжнародна міждисциплінарна сертифікатна програма з юдаїки під егідою Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України. Протягом двох років студенти програми вивчають історію і культуру євреїв Східної Європи, передусім України.
Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник входить до міжнародного реєстру визнаних всесвітніх музеїв.
Державний архів Хмельницької області зберігає десятки тисяч важливих документів та забезпечує реалізацію державної політики у галузі архівної справи та діловодства на території області.
Партнером третього дня конференції також стала ESJF European Jewish Cemeteries Initiative за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
Подія відбулась, зокрема, за підтримки Сіоністської Федерації України (СФУ) та Голландського єврейського гуманітарного фонду.
Медіапартнери конференції – студія “Діє-Слово”, EVREI TV та ГО “Сучасне єврейське телебачення”.
Фото: А. Мишакова
Гостьова лекція Д.В.Брильова в Українському державному університеті імені М. Драгоманова
1 травня 2025 р. на кафедрі богослов’я та релігієзнавства Українського державного університету імені М. Драгоманова відбулася презентація монографії “Неві[и]до[и]мий іслам на теренах України: історія ісламу в Україні кінця ХІХ – початку ХХІ ст.” та гостьова лекція завідувача відділу Сучасного Сходу Брильова Д.В.
Денис Брильов удостоєний премії імені А. Ю. Кримського
Доктор філософських наук Денис Брильов удостоєний премії імені А. Ю. Кримського за монографію “Неві[и]до[и]мий іслам на теренах України: історія ісламу в Україні кінця ХІХ – початку ХХІ ст.”
Нова публікація: Денис Брильов
У видавництві «Азіатика» вийшла друком монографія завідувача відділу сучасного Сходу д. філос. н. Дениса Брильова “Неві[и]до[и]мий іслам на теренах України: історія ісламу в Україні кінця ХІХ – початку ХХІ ст.“.
ISBN 978-617-8310-09-7
Нова публікація: Ігор Семиволос
У видавництві ТОВ «Вістка» вийшло друком колективне дослідження “Українська призма: Зовнішня політика 2024. Аналітичне дослідження” в якій розміщено розділ молодшого наукового співробітника відділу сучасного Сходу Ігоря Семиволоса “Ізраїль”.
ISBN 978-617-8189-38-9
Ізраїль // Українська призма: Зовнішня політика 2024. Аналітичне дослідження
Семиволос І. М. Ізраїль // Українська призма: Зовнішня політика 2024. Аналітичне дослідження / Редакційна колегія: Бурейко Н., Максак Г., Шелест Г. // ГО «Рада зовнішньої політики «Українська призма», Фонд ім. Ф. Еберта. ТОВ «Вістка» — Київ, 2025. — С. 115–118.
Аналітичне дослідження є системним та комплексним аналізом зовнішньої політики України за 2024 рік. Проаналізовано сорок сім напрямів — від співпраці з ключовими партнерами та міжнародними організаціями до публічної дипломатії та побудови міжнародної коаліції для відновлення України. Застосовано чотири критерії оцінювання — індикаторів, які базуються на розробленій методології дослідження. Широким колом експертів досліджено і проаналізовано діяльність Президента, МЗС України та інших відповідальних міністерств та відомств, відповідних комітетів Верховної Ради України, задіяних у формуванні та реалізації зовнішньої політики нашої держави. Дана публікація є десятим щорічним дослідженням. За повного або часткового відтворення тексту аналітичного дослідження посилання на автора і видання є обов’язковим.
ISBN 978-617-8189-38-9
Брильов Д. В. Неві[и]до[и]мий іслам на теренах України: історія ісламу в Україні кінця ХІХ – початку ХХІ ст. 2-ге видання
Брильов Д. В. Неві[и]до[и]мий іслам на теренах України: історія ісламу в Україні кінця ХІХ – початку ХХІ ст. / Д. В. Брильов. – Видання друге, виправлене та доповнене. – Одеса : Видавництво «Азіатика», 2024. – 446 с.
Книгу присвячено системному огляду історії мусульманської спільноти та формуванню ісламського дискурсу на теренах України з кінця ХІХ ст. і дотепер. Основну увагу приділено процесу розвитку мусульманської спільноти насамперед через її структурні елементи – громади. Простежено, як з кінця ХІХ ст. формувалася спадкоємність інституалізованих утворень, окремих громад, які через формальні, неформальні, підпільні структури, мусульмани, що мешкають на теренах сучасної України, зберігали, трансформували та передавали ісламську ідентичність протягом майже 130 років.
Монографія містить значну кількість архівних матеріалів, значну частину з яких вперше введено в науковий обіг. Книга призначена для фахівців у галузі релігієзнавства та студентів зазначеної спеціальності. Вона також буде цікава широкому колу читачів, які цікавляться ісламом та проблемами історії релігій на теренах України.
ISBN 978-617-8310-09-7
Нова публікація: Юлія Петрова
У видавництві De Gruyter вийшла друком колективна монографія “Ікони, орнаменти та інші прикраси християнських арабських книг“, в якій розміщено розділ старшого наукового співробітника відділу Близького та Середнього Сходу к. філол. н. Петрової Ю. І. “Передмови християнських арабських книг XVIII ст., надрукованих у Khinshāra: структурні та тематичні особливості “.
ISBN 978-3111068473
Нова публікація: Дмитро Бурцев
У видавництві Springer Cham вийшла друком колективна монографія “Зовнішня політика США щодо Тайваню. Невизначеність і прихильність у міжнародних відносинах”, в якій розміщено розділ молодшого наукового співробітника відділу Сучасного сходу доктора філософії (юридичні науки) Бурцева Д.В. у співавторстві з Германтесом Лайларі “Уроки російсько-української війни: наслідки для США, Тайваню та Китаю”.
ISBN 978-3-031-80584-4
DOI:10.1007/978-3-031-80585-1_12
Guermantes Lailari, Dmytro Burtsev Learning from the Russia-Ukraine War: Implications for the USA, Taiwan, and China
Guermantes Lailari, Dmytro Burtsev (2025) Learning from the Russia-Ukraine War: Implications for the USA, Taiwan, and China, at US Foreign Policy Toward Taiwan. Ambiguity and Commitment in International Relations. Editors: Sabella Ogbobode Abidde, Tony Tai-Ting Liu. Springer Cham. PP. 203-230.
Російське повномасштабне вторгнення в Україну стало зразком для аналізу сучасної війни в багатьох вимірах. Перед повномасштабним вторгненням Росії Тайванська протока вважалася наступною зоною бойових дій і гарячою точкою на геополітичній карті. Проте російське вторгнення продемонструвало різку зміну характеру ведення війни, а українська стійкість стала прикладом для багатьох міжнародних гравців. І Китай, і Тайвань дуже уважно спостерігали та вчилися на російських прикладах російського наступу в Україні. Обидві сторони спостерігають, навчаються та вживають заходів для покращення власних можливостей.
У розділі аналізуються подібності та відмінності між випадками України та Тайваню, діями Росії та того, чому Китай і Тайвань навчилися на прикладі російсько-української війни. Водночас Сполучені Штати також присутні в обох випадках. Таким чином, у розділі також аналізується можлива роль США під час можливого конфлікту в Тайванській протоці.
ISBN 978-3-031-80584-4
DOI:10.1007/978-3-031-80585-1_12