105 річниця з дня народження Омеляна Пріцака
7 квітня відзначаємо 105 років з дня народження Омеляна Йосиповича Пріцака (07.04.1919 – 29.05.2006), видатного сходознавця, історика і філолога, громадського діяча.
Як він сам зазначає в автобіографії, свій шлях історика він розпочав у віці 13-14 років якраз із дослідження своєї дати народження. До справи він підійшов серйозно, залучивши до дослідження оригінальні архівні документи, і вияснивши, що датою народження було саме 7 квітня 1919 року (а не 7.04.1918 чи 14.05.1919, як зазначалося в деяких документах).
Свій науковий хист Омелян Йосипович проявив у царині одразу кількох наук – сходознавство, україністика, історія, філологія – і в усіх цих напрямах він зробив вагомий внесок. Вчений світового масштабу – засновник Українського наукового інституту Гарвардського університету, іноземний член НАН України, член Наукового товариства імені Шевченка, Української вільної академії наук, Міжнародної асоціації україністів, почесний доктор всесвітньо відомих університетів, член багатьох академій наук світу.
Пишаємося, що саме завдяки зусиллям цієї неординарної особистості у 1991 році було засновано Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, який він спершу й очолив. Також його стараннями було відновлено видання наукового журналу “Східний світ”. В Інституті сформувалася та продовжує розвиватися наукова школа академіка О. Й. Пріцака, представники якої досліджують історико-культурні та соціокультурні процеси у кочових суспільствах Великого Степу від часів Античності до Сучасності. Особлива увага приділяється впливу середньовічних кочових суспільств на етногенез слов’ян, зокрема українців. При цьому використовується власний метод досліджень О. Й. Пріцака, що базується на історико-філологічному аналізі середньовічних письмових джерел (у тому числі арабо-мусульманських та османських).
Його наукова натхненність, працьовитість, здатність мислити широко й водночас глибоко розбиратися в кожному аспекті дослідження є гідним прикладом для наслідування.