Павло Ріттер: талант і доля
Павло Ріттер: талант і доля / Олена Огнєва ; уклад. та відп. редактор О. Петренко ; редкол. серії: М. Линник, М. Мойсеєнко, О. Огнєва [та ін.]. — Одеса : Астропринт, 2024. — 28 с. : іл. — (Серія «Спадщина України». Вип. 7). ISBN 978-617-8381-38-7
Павло Григорович Ріттер (1872–1939) — видатний український сходознавець, знаний індолог, перекладач. Йому належать переклади, без мови-посередниці, безпосередньо зі санскриту, бенгальської, пракриту на українську. Трагічне життя вченого пов’язане з Харківським університетом, установами Академії наук України. Видання презентує увазі читача повернення імені Павла Ріттера в українське сходознавство. Зазначається, що особисті інтереси Ріттера виходили за межі спеціальності індолога. Набагато менше відомо про його зв’язки з Харківською публічною бібліотекою, музичним училищем, про його діяльність як редактора газети та кореспондента зі своєю газетною рубрикою. Звертається увага на можливу реконструкцію його дитячих і юнацьких інтересів, які заклали основу особистості майбутнього науковця, оскільки відповідних документів на сьогодні не знайдено.
Адресати видання: науковці, сходознавці, індологи, студенти, широке коло читачів — шанувальників історії українського сходознавства, зокрема, індології.
ISBN 978-617-8381-38-7
ЄВРЕЙСЬКУ СПАДЩИНУ ТРЕБА ДОСЛІДЖУВАТИ ЯК ЧАСТИНУ УКРАЇНСЬКОЇ, ВВАЖАЮТЬ НА СЕРТИФІКАТНІЙ ПРОГРАМІ З ЮДАЇКИ (lenta.ua, 5.08.2024)
Paul of Aleppo’s Journal. Vol. 1. Syria, Constantinople, Moldavia, Wallachia and the Cossaks’ Lands
Paul of Aleppo’s Journal. Vol. 1. Syria, Constantinople, Moldavia, Wallachia and the Cossaks’ Lands / Introductory Study, Arabic Edition and English Translation by Ioana Feodorov with Yulia Petrova, Mihai Țipău and Samuel Noble. Leiden – Boston: Brill, 2024. 897 p.
https://brill.com/display/title/70121
Paul of Aleppo, an archdeacon of the Church of Antioch, journeyed with his father Patriarch Makarios III ibn al-Za’im to Constantinople, Moldavia, Wallachia and the Cossack’s lands in 1652-1654, before heading for Moscow. This book presents his travel notes, preceded by his record of the patriarchs of the Church of Antioch and the story of his father’s office as a bishop and election to the patriarchal seat. The author gives detailed information on the contemporary events in Ottoman Syria and provides rich and diverse information on the history, culture, and religious life of all the lands he travelled across.
ISSN 2468-2454
ISBN 978-90-04-69633-4 (hardback)
ISBN 978-90-04-69682-2 (e-book)
Пропозиції українсько-індійської співпраці від учасників Українсько-індійського форуму, 15 березня 2024 року
Українсько-індійський форум, що відбувся 15 березня 2024 року, об’єднав на одному майданчику державних діячів та урядовців, політиків, представників бізнесу, провідних науковців та експертів з України та Індії. Між окремими учасниками були встановлені інституційні та особисті контакти, що в подальшому сприятиме інтенсифікації зв’язків між народами України та Індії. Обидві сторони продовжують думати над тим, як покращити відносини між країнами як на державному рівні, так і на рівні громадянського суспільства. Результатом цих міркувань стали рекомендації, викладені нижче.
Технологічна співпраця
SINERGIA, Бенгалуру
Сфера застосування:
– Існуюча технологічна співпраця між Індією та Україною.
– Стимулювання існуючої та пошук нової співпраці.
– Комплексні двосторонні угоди.
Існуюча технологічна співпраця між Індією та Україною
Індія та Україна успішно співпрацюють у сфері технологій та науки, демонструє міцне партнерство між двома країнами. Спільний науково-технічний комітет, створений у травні 1992 року, проводить щорічні зустрічі для обговорення проектів. Існує потреба в наданні імпульсу існуючій співпраці.
Космічна галузь: національне космічне агентство України та Індійська організація космічних досліджень і розробок продовжують співпрацю в космічному секторі. Це включає спільні запуски супутників з використанням індійських ракет та українських супутників, а також наукове співробітництво в рамках проектів космічних досліджень.
Інформаційні технології: індійська ІТ-індустрія співпрацює з українськими ІТ-компаніями у різних проектах, включаючи спільну розробку програмного забезпечення та аутсорсинг ІТ-послуг. Компанія Aptech Limited з Мумбаї підписала угоди з Міжнародним інститутом управління персоналом, Україна.
Оборонні технології: Індія та Україна мають тісні зв’язки в оборонній сфері, що включає спільну розробку та виробництво оборонного обладнання, а також співпрацю над науково-дослідницькими проектами.
Сільськогосподарські технології: оскільки обидві країни є великими виробниками сільськогосподарської продукції, Індія та Україна співпрацюють у сфері сільськогосподарських технологій. Це включає в себе співпрацю над виведенням нових сортів сільськогосподарських культур, вдосконаленням методів зрошення та обмін знаннями про сільськогосподарську техніку.
Сектор біотехнологій: обидві країни співпрацюють у сфері біотехнологій, і такі компанії, як Biocon та Genome, долучаються до спільних зусиль.
Можливості для посилення технологічного співробітництва.
- Космічні технології: Індія має потужну космічну програму, в той час як Україна має багату спадщину в цій галузі:
- Ініціативи з дослідження космосу,
- Аерокосмічна інженерія,
- Передові ракетні технології,
- Космічне матеріалознавство.
- Штучний інтелект: Індія є великим ІТ-центром, тоді як Україна також має великий «пул» кваліфікованих ІТ-фахівців. Обидві країни повинні активно розвивати програми штучного інтелекту. Співпраця може призвести до прогресу в таких сферах, як
- технологічні рішення та спільна розробка програмного забезпечення,
- машинне навчання,
- обробка природної мови.
- Телекомунікації: Індія має великий і зростаючий телекомунікаційний сектор, в той час як Україна має досвід у цій сфері:
- супутникові технології – інтеграція супутникових технологій в існуючу мережу Індії,
- телекомунікаційна інфраструктура та послуги наступного покоління,
- рішення з кібербезпеки – Індія є країною зі зростаючою цифровою економікою, але загрози кібербезпеці викликають велике занепокоєння. Україна має потужний «пул» фахівців з кібербезпеки та досвід захисту критичної інфраструктури від кібератак;
- співпраця / спільна розробка передових рішень у сфері безпеки;
- обмін інформацією про нові загрози,
- навчальні програми для індійських фахівців з кібербезпеки.
- Оборонні технології: Обидві країни мають добре розвинені оборонні сектори. Спільні підприємства можуть зосередитися на:
- спільній розробці систем озброєнь,
- передачі технологій у сфері розвідки,
- двигунів /запчастин для військових літаків,
- технологіях двигунів для підводних човнів.
- Відновлювана енергетика: Індія прагне диверсифікувати свій енергетичний баланс, а Україна має досвід у цій сфері:
- сонячна та вітрова енергетика,
- співпраця у сфері технологій відновлюваної енергетики,
- створення виробничих потужностей,
постачання турбін для електростанцій – теплових, гідроелектростанцій та атомних електростанцій.
- Біотехнології: Індія має потужну фармацевтичну промисловість, тоді як Україна має досвід у генній інженерії. Співпраця може призвести до прогресу в розробці вакцин, лікарських засобів та науково-дослідних робіт у фармацевтичній галузі.
- Нанотехнології: Обидві країни мають поточні дослідницькі програми в галузі нанотехнологій. Спільні зусилля можуть бути зосереджені на розробці наноматеріалів для різних застосувань, таких як:
- електроніка,
- медицина,
- енергетика.
- Сільськогосподарські технології: Індія є великим виробником сільськогосподарської продукції, в той час як Україна має досвід у галузі точного рільництва. Співпраця може вирішити такі проблеми:
- підвищення врожайності сільськогосподарських культур,
- управління ґрунтами,
- стале ведення сільського господарства,
- технології зрошення.
- Освіта та навчання: Співпраця у сфері освіти та навчання може допомогти розвинути
- майбутню робочу силу, кваліфіковану в нових технологіях,
- програми обміну студентами,
- спільні дослідницькі проекти,
- ініціативи з розвитку факультетів.
Комплексні двосторонні угоди
– Визначення пріоритетності конкретних можливостей для технологічної співпраці.
– Робочі групи для спільного вивчення кожної пропозиції.
– Угоди про реалізацію пропозицій у визначені терміни.
Використовуючи взаємодоповнюючі сильні сторони, Індія та Україна можуть стати лідерами у сфері технологічних інновацій на світовій арені.
Міжпарламентське співробітництво між Україною та Індією
Юлія Клименко, секретар групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Індія, народний депутат України.
– Активізувати парламентську співпрацю між групами дружби Україна – Індія. Передбачити у 2024 році візит до Індії спільної делегації Верховної Ради + Кабінету Міністрів (Міністерство економіки, агропромислового комплексу, інфраструктури та стратегічних галузей промисловості) + бізнесу + академічного та громадського секторів.
– Провести наукову конференцію за результатами виборів в Індії
Бізнес-співпраця між Україною та Індією
Юлія Клименко, секретар групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Індія, народний депутат України.
– Запросити індійську делегацію восени 2024 року та провести бізнес-форум.
Співпраця між Україною та Індією в галузі освіти
Юлія Клименко, секретар групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Індія, народний депутат України.
– Підписання угод/меморандумів про співпрацю між університетами України та Індії
Співпраця між Україною та Індією у сфері медіа
Рам Данге, заступник голови Товариства “Україна-Індія”, засновник компаній Indrayani Overseas та Gala Foods
У медіа-сфері Індії бракує інформації про російсько-українську війну, а в індійських ЗМІ домінує російська точка зору. Існують кроки, щоб це змінити.
– Створити інформаційний бюлетень, що висвітлюватиме військові події, в якому братимуть участь індійські журналісти;
– Створити відеоролик з сильним меседжем про військові події в Україні (Буча, Маріуполь, Харків, Одеса), в яких візьмуть участь індійські журналісти;
– Спонсорами такого бюлетеня/відео можуть виступити західні країни;
– Бюлетень буде показаний в Індії на основних важливих телеканалах, а також в індійських журналах.
– Зробити подію на кшталт нещодавнього Форуму, але з більшим висвітленням у ЗМІ.
Українсько-індійська співпраця в галузі кінематографу
Станіслав Мартинюк, громадський активіст
– Створити в Україні виробничу базу для перекладу фільмів і серіалів з індійських мов та на індійські мови
– Налагодити обмін кіно- і телепродукцією, права на яку мають державні органи обох країн
– Провести українсько-індійський форум для професіоналів у сфері кіно- і телепродукції
– Гармонізувати законодавство у сфері кіновиробництва, зокрема, передбачити субсидії (знижки) на зйомки для знімальних груп з обох країн за прикладом угод між Індією та Великою Британією, Індією та США
– Налагодити обмін студентами, які вивчають мови (перекладачі), та тими, хто навчається на кінопродюсерів (режисери, оператори тощо)
– Провести фестиваль українського кіно в Індії та фестиваль індійського кіно в Україні
– Показати в Україні кілька індійських серіалів, таких як “Махабгарата” (2013) та “Девон ке дев Магадев” (2013), щоб познайомити українську аудиторію з культурною спадщиною та світоглядом індійців. Це допоможе українцям краще зрозуміти індійців.
– Показати в Індії добірку з 50 українських фільмів, які формуватимуть проукраїнський образ у свідомості індійських глядачів на противагу російській пропаганді в Індії.
– Активно залучати індійських акторів та музикантів як послів доброї волі
– Розвивати копродукцію художніх та документальних фільмів
Українсько-індійська співпраця у видавничій галузі
Валентина Віткова, к.ф.н., директор видавництва “Азіатика”
Як видавець науково-популярної літератури, ми бачимо наступні ключові моменти для розвитку:
– Індія має багату культурну спадщину, яку можна представити через науково-популярні видання про її історію, архітектуру, релігію, філософію та традиції;
– Індія також має давні традиції в галузі філософії, медицини, математики та астрономії, які можуть бути представлені через науково-популярні книги;
– Індія також є одним з лідерів у розвитку сучасних технологій та наукових досліджень. Публікація спільних наукових досліджень та монографій може зміцнити наукові спільноти обох країн та сприяти обміну знаннями та досвідом;
– Участь в індійських книжкових ярмарках та виставках. Необхідно брати участь у відомих індійських книжкових ярмарках (Всесвітній книжковий ярмарок у Нью-Делі, Джайпурський літературний фестиваль тощо), що може дати нам можливість представити наші книги індійській аудиторії та налагодити контакти з видавництвами та авторами. Зокрема, у січні 2025 року видавництво “Азіатика” планує взяти участь у книжковому ярмарку в Ченнаї;
– організація обміну авторами та експертами між Україною та Індією (спільні дослідницькі проекти, обмін досвідом, організація спільних лекцій та семінарів) може сприяти створенню нових книг та науково-популярних праць.
Кілька напрямів, які ми бачимо в майбутньому в рамках українсько-індійської співпраці у видавничій сфері:
– поповнення книжкового каталогу. Видавничий каталог завжди слугує важливим інструментом для налагодження ефективної співпраці у видавничій галузі. Необхідно збагачувати наш каталог творами авторів з Індії, пропонуючи українському читачеві ще більше літературних творів та інших проектів;
– партнерство з авторами та видавництвами: активно шукати нових авторів та співпрацювати з видавництвами, щоб представити нашим читачам нові та унікальні твори;
– розширення ринку збуту: вивчати перспективи розвитку не лише на українському ринку, а й на міжнародному рівні;
– розширення співпраці з навчальними закладами: співпрацювати з освітніми та науковими установами в Україні та за кордоном;
– підтримка науково-дослідницької діяльності та видання наукових праць, монографій та статей, пов’язаних з вивченням та дослідженням різних аспектів індійської культури, історії, релігії та інших сфер;
– видавати перекладні твори з метою забезпечення українського читача широким спектром літератури з Індії, в тому числі доступом до унікальних текстів.
Крім того, для розвитку українсько-індійських відносин у видавничій галузі безперечно важливими є наступні вектори:
– обмін літературою та книгами. Перспектива тут полягає у збільшенні обміну книжками та літературою між Україною та Індією;
– спільні видавничі проекти: можлива співпраця у створенні спільних книг та серій;
– можливість обміну досвідом та ноу-хау у сфері видавничої справи, маркетингу та промоції книг;
– заснування спільних літературних журналів та видавничих серій для просування української та індійської літератури на міжнародному ринку;
– розвиток онлайн-присутності: розробка веб-сайтів та інших онлайн-платформ для популяризації книжок та встановлення тіснішого зв’язку з аудиторією;
Кожна з цих перспектив має свої унікальні переваги.
Програма ХХVII Сходознавчих читань А. Кримського
27–28 червня 2024 року пройде Міжнародна наукова конференція ХХVII Сходознавчі читання А. Кримського. З програмою конференції та доступами до онлайн-секцій можна ознайомитися за покликанням↵.
Візит керівництва Інституту сходознавства до Звенигородки
20 червня 2024 р. делегація Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського відвідала Звенигородку. Було передано сходознавчу літературу для Черкаського педагогічного університету, проведено ряд робочих зустрічей. Зокрема відбулося знайомство з колекцією Звенигородського краєзнавчого музею ім. Т. Г. Шевченка. Директорка музею Олена Наріжна ознайомила з фондами музею, де крім різноманітних артефактів звенигородського краю, як-от експонати доби трипільської культури, вільного козацтва, давні предмети побуту, зразки декоративно-прикладного мистецтва, є окрема зала, присвячена родині Кримських. Співробітники музею дбайливо зберігають та досліджують документи, першодруки, світлини Агатангела Кримського та його родини. Було обговорено проєкт співпраці між Інститутом та Музеєм щодо збереження та популяризації спадщини А.Ю.Кримського.
Міжнародний круглий стіл «Глобальний баланс сил: оцінка впливу суперництва між США і Китаєм на Україну та Тайвань»
Зустріч керівництва Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України з Тимчасовим повіреним у справах Посольства Республіки Ірак в Україні
30 травня відбулась зустріч керівництва Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України з Тимчасовим повіреним у справах Посольства Республіки Ірак в Україні Повноважним міністром Тареком Аделєм Каземом аш-Шахером.
Науковий журнал “Східний світ” увійшов до 1-го квартіля міжнародної наукометричної бази Scopus із релігієзнавства
Науковий журнал “Східний світ” увійшов до 1-го квартіля міжнародної наукометричної бази Scopus із релігієзнавства. Нагадаємо, що “Східний світ” індексується у базі даних Scopus з 2019 року за такими спеціальностями: історія, лінгвістика, філософія, релігієзнавство. За трьома іншими спеціальностями “Східний світ” увійшов до 2-го квартіля Scopus (згідно SCImago Journal & Country Rank). Журнал має на меті активізувати наукові дослідження в галузі сходознавства в Україні, стверджувати сходознавство як важливу та невід’ємну ланку українського гуманітарного знання. Завдання журналу: сприяння розвитку сходознавства; введення в науковий обіг нових джерел, популяризація останніх наукових досягнень, підвищення рівня досліджень та всебічний розвиток наукового співробітництва в у цій галузі. Починаючи з 1993 р., на сторінках видання друкувалися автори з понад 25 країн.
Курц Б.Г. Східна Європа та Азія: історія торгівлі в XVI — першій половині ХХ ст.
Курц Б.Г. Східна Європа та Азія: історія торгівлі в XVI — першій половині ХХ ст.: зібрання наукових праць / ред. кол.: В.О. Кіктенко та ін.; Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України. – Вид.2-ге, переробл. і доповн. – Одеса: Видавництво “Азіатика”, 2024. – 772 с. ISBN 978-617-8310-03-5
Курца (1885–?), якого було репресовано 1938 року. Значна частина його наукової спадщини була знищена або забута. На сьогодні всі його друковані роботи є бібліографічною рідкістю, а певна частина залишилась тільки в рукописному вигляді. Незважаючи на те, що неможливо віднайти всі праці вченого, читач має можливість ознайомитись з головними дослідженнями Б. Г. Курца з історії російсько-китайської торгівлі, новітньої соціально-економічної історії країн Сходу, історії України та історіографії українського сходознавства, значна кількість яких зберігають свою наукову актуальність.
Видання можна придбати у видавництві: https://oldiplus.ua/shidna-evropa-ta-aziya-istoriya-torgivli-v-xvi–pershij-polovini-hh-st/